Nasza historia Trefl Kraków

1947

Krakowska Fabryka Kart

Powstaje Krakowska Fabryka Kart, która szybko staje się największym producentem kart w Polsce. Jej siedziba mieści się na ulicy Długiej 17 w Krakowie. W kolejnym roku nazwa firmy zostaje zmieniona na Krakowskie Zakłady Wyrobów Papierowych.

1947-1960

Rozwój

Współpraca z Akademią Sztuk Pięknych owocuje wieloma niezwykłymi wzorami kart, często nawiązującymi do polskiej historii i sztuki.

Lata 50.

Czarny Piotruś

Przy współpracy z Krajową Agencja Wydawniczą firma jako pierwsza w Polsce tworzy karty do gry dla dzieci „Czarny Piotruś”.

1963

Skat

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom graczy, KZWP tworzą talię do skata, której wzór przygotował Franciszek Bunsch. Karty szybko zyskują uznanie, zwłaszcza na Górnym i Dolnym Śląsku.

Nasza historia Trefl Kraków

Lata 70.

Karty historyczne

Powstaje wiele wzorów kart, z których warto wyróżnić karty historyczne. Niektóre z tych wzorów wykorzystywane są do dzisiaj. Ich autorami byli m.in. Anna Gaber, Maria Orłowska-Gabryś i prof. ASP Jan Szancenbach.

Lata 80.

Odsiecz Wiedeńska

Powstaje wiele nowych wzorów kart – m.in. „Odsiecz Wiedeńska” wydana z okazji 300 rocznicy tego wydarzenia. Talia ta została zaprojektowana przez Marię Orłowską-Gabryś, a nad stroną merytoryczną czuwał prof. Stanisław Nahlik.

1985

Karty okolicznościowe

Fabryka produkowała wiele wzorów kart okolicznościowych – na szczególną uwagę zasługuje talia zaprojektowana przez Radosława Radziejewskiego z okazji stulecia motoryzacji.

Lata 80. i 90.

Czas transformacji

Otwiera się dostęp do nowych technologii, surowców i materiałów. Pojawiają się nowe wyzwania i możliwości. Po ponad 40 latach działalności na ulicy Długiej firma zostaje przeniesiona na Słomnicką 4, gdzie zostanie aż do 2014 roku.

1990

Karty Jagiellońskie

Maria Orłowska-Gabryś i prof. Stanisław Nahlik projektują historyczny wzór kart Jagiellońskich nawiązujących do malarstwa Jana Matejki.

1997

Prywatyzacja

W tym roku firma zmienia strukturę własności. Powstaje KZWP Trefl-Kraków Sp. z o.o. Duża część udziałów zostaje objęta przez pracowników firmy.

Nasza historia Trefl Kraków
Nasza historia Trefl Kraków

2010

600-lecie bitwy pod Grunwaldem

Dla uczczenia sześćsetnej rocznicy zwycięstwa wojsk polskich pod Grunwaldem powstaje okolicznościowa talia kart.

2013

Joker Line

Uruchomiliśmy własną linię wydawniczą gier karcianych i planszowych – Trefl Joker Line. Pierwsze gry to Steam Park, Zero, Pentos i Korsar.

2014

Nowe rozdanie

Gwałtowny rozwój firmy i nowe inwestycje. Firma zmienia nazwę na Fabryka Kart Trefl-Kraków. Zostaje oddana do użytku nowa fabryka – po latach spędzonych na ulicy Słomnickiej przenosimy biura i maszyny do Podłęża, czyli do Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej.

Nasza historia Trefl Kraków
Nasza historia Trefl Kraków

2017

Fabryka Kart

Powołaliśmy markę B2B Fabryka Kart zajmującą się produkcją gier na zlecenie klientów z całego świata.

2018

Gry dla dzieci

Wprowadziliśmy na rynek serię gier dla najmłodszych Zu&Berry.

Nasza historia Trefl Kraków
Nasza historia Trefl Kraków

2019

Ekofabryka

Rozpoczęliśmy budowę Ekofabryki – nowoczesnego zakładu produkcyjnego powstającego przy zachowaniu najwyższych standardów ekologicznych.

2020

Wydawnictwo Muduko

Stworzyliśmy markę wydawniczą gier planszowych, towarzyskich i edukacyjnych Muduko, która zastąpiła Trefl Joker Line.

Nasza historia Trefl Kraków
Trefl Kraków

Fabryka Kart Trefl-Kraków Sp. z o.o.

Podłęże 650

32-003 Podłęże

Polska

NIP: 677 17 91 882

Regon: 351234370

KRS: 0000071800

BDO: 000010980

FSC: C117530