PZBS

Gra w karty ma wiele zalet. Uczy planowania, myślenia abstrakcyjnego oraz przewidywania, a ponieważ wymaga kontaktu z drugim człowiekiem, uczy komunikacji interpersonalnej, rozwiązywania problemów, szukania konsensusu.

Poza tym karty pozwalają poznać smak zwycięstwa oraz goryczy porażki, a ponadto związane z tymi stanami uczucia. Karty są zatem pozytywnym elementem naszego rozwoju społecznego w wymiarze zarówno edukacyjnym jak i rozrywkowym.

Najpopularniejszymi grami karcianymi od lat pozostaje brydż, skat oraz poker. Brydż jest karcianą grą logiczną, w której bierze udział czterech graczy stanowiących dwie pary. Gracze w jednej parze starają się uzyskać wynik lepszy od wyniku drugiej pary poprzez skompletowanie jak największej liczby lew. W latach 70. XX w. Franciszek i Krystyna Bunschowie zaprojektowali dla KZWP (FK Trefl-Kraków) wzór kart do gry nazywany powszechnie brydżową „400”, wzór popularny również wśród pokerzystów. Właśnie tymi kartami rozgrywano w 2016 roku we Wrocławiu Mistrzostwa Świata w Brydżu.

„Karty Trefla (Krakowskich Zakładów Wyrobów Papierowych) znam od wczesnego dzieciństwa. Pamiętam kolejkę, w której stałem jako nastolatek po komplet upamiętniający Odsiecz Wiedeńską. A dziś jako Prezes Polskiego Związku Brydża Sportowego zamawiam te świetne karty na największe zawody, rozgrywki ligowe i turnieje lokalne w Polsce”.

Prezes Polskiego Związku Brydża Sportowego

Witold Stachnik

PZ SKAT

Skat w Polsce często nazywany „śląskim brydżem”. W grze biorą udział trzy osoby, przy czym w każdej rozgrywce 2 osoby grają przeciwko jednej, która wygrała licytację poprzedzającą daną rozgrywkę.

W 1963 roku prof. Bunsch przygotował wzór talii skata, który nie tylko szybko zdobył powszechne uznanie, ale kilka lat temu Fabryka Kart dostarczała karty do skata m.in. na Mistrzostwa Świata w Peru. O sile skata niech świadczy fakt, że w 2017 roku w Wiśle odbędą się Mistrzostwa Europy w Skacie.

„Jak daleko sięgam pamięcią Karty Waszych Zakładów były zawsze ze mną. Najpierw przynosił je mój ojciec, potem kupowałem je sam. Będąc Prezesem Polskiego Związku Skata dalej zamawiam Wasze Karty do gry, gdyż uważamy że jest to najlepszy produkt na rynku. Cieszy mnie fakt że możemy grać tymi kartami na największych naszych zawodach tak w kraju, ale i coraz częściej za granicą”.

Prezes Polskiego Związku Skata

Henryk Brzoska